4.         Dla kogo ochrona od utraty zniżek (OUZ)?

5.         Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

 

Ad. 1 Co oznacza ochrona utraty zniżki (OUZ)?

Czy możemy zabezpieczyć się przed utratą zniżki za bezszkodową jazdę, co gdy dojdzie do stłuczki
z naszej winy? Czy istnieją sposoby aby się przed tym uchronić?

Ze zniżek przy zakupie ubezpieczenia mogą skorzystać kierowcy posiadający bezszkodową historię jazdy. Jednak w przypadku nawet małej szkody parkingowej możemy utracić posiadane zniżki.

W takich sytuacjach aby ustrzec się przed skutkami utraty zniżek ubezpieczyciele oferują dodatkowy produkt, który kierowca może wykupić i chronić swoje dotychczasowe zniżki. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest ochrona utraty zniżek w OC i AC, komu przysługuje i czy warto ją kupić.

W przypadku gdy spowodujemy kolizję nasza składka ubezpieczeniowa wzrośnie w kolejnym roku. Przyjmijmy, że posiadamy polisę OC i w danym roku uszkodziliśmy inny pojazd stąd zawierając polisę na kolejny okres mamy zwyżkę składki, jaką, tak naprawdę zależy od ubezpieczyciela. Jedne towarzystwo potrąci nam 10% ze zniżki a inne 20% – 30%, czyli tyle na ile kierowcy pracują nawet 3 lata!

Czy możemy zabezpieczyć się przed sytuacją opisaną powyżej? Na czym tak dokładnie polega ochrona utraty zniżek?

Ubezpieczenie to jest sprzedawane wraz z polisą OC lub AC. Gwarantuje ono zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek. Podczas zakupu polisy warto zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia, ponieważ ochrona najczęściej dotyczy tylko jednej szkody w roku i może posiadać limit kwoty wypłaty odszkodowania, dlatego warto zapytać ubezpieczyciela o te aspekty. Pamiętajmy również, że nie tracimy zniżek za bezszkodową jazdę przy kontynuacji ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela. W przypadku gdy zmienimy ubezpieczyciela nasze zniżki po szkodzie zostają obniżone.

 

Ad. 2 Czy ochrona zniżek to gwarancja ceny polisy?

Ubezpieczenie zniżek nie chroni od zmiany ceny ubezpieczenia w kolejnym okresie. Dzięki ochronie zniżek możemy oczekiwać, że po szkodzie nasze zniżki nie zostaną utracone. Jest wiele czynników wpływających na wysokość składki, nie tylko uczestnictwo w kolizji. Ubezpieczyciel nie daje gwarancji utrzymania składki na danym poziomie za bezszkodową jazdę, jak również nie daje gwarancji jej obniżenia. Przyznawana zniżka to tylko jedna z części składowych ceny OC czy AC dlatego przy kontynuacji ubezpieczenia w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym nie zawsze gwarantuje nam niższą składkę, warto zapoznać się z ofertą innych ubezpieczycieli.

 

Ad. 3 Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu ochrony od utraty zniżek (OUZ)?

Ochrona utraty zniżki działa tylko w towarzystwie, w którym kupiliśmy polisę.

Każda szkoda komunikacyjna zostaje zgłoszona do UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), bez względu na to czy wykupiliśmy ochronę utraty zniżki (OUZ).

Zasada działania ochrony utraty zniżek (OUZ) jest taka:

Nie tracimy zniżek na pojeździe, gdzie szkoda zrobiona jest przez pojazd który ma OUZ

Niektóre towarzystwa stosują zasadę - jeżeli szkoda zrobiona jest przez pojazd który miał OUZ to chronione są wszystkie inne pojazdy ubezpieczone w tym samym towarzystwie, nawet te które nie maja OUZ. I odwrotnie , jeżeli szkoda zrobiona jest przez pojazd bez OUZ to szkoda przenosi się na przebieg ubezpieczenia pozostałych pojazdów ubezpieczonych w tym samym towarzystwie nawet tych z OUZ.

Jak mamy OUZ na jeden pojazd w towarzystwie X i na drugi w towarzystwie Y to szkody się wykluczają. Czyli jeżeli pojazd z towarzystwa X ma szkodę to na pojazd z towarzystwa Y przenosi się szkoda.

Podsumowując najlepiej w takim przypadku wykupić polisy w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym i do wszystkich pojazdów zakupić OUZ.

OUZ działa przeważnie tylko na jedną szkodę w okresie ubezpieczenia. W przypadku gdy w okresie ubezpieczenia dojdzie do więcej niż jednej szkody w ramach ubezpieczenia OC lub AC, przy zawieraniu kolejnej umowy ubezpieczenia tego pojazdu zniżki bądź zwyżki za przebieg ubezpieczenia oblicza się biorąc pod uwagę wszystkie szkody poza pierwszą objętą ochroną OUZ. Określona powyżej zasada obowiązuje odrębnie dla ubezpieczenia OC i ubezpieczenia AC oraz każdego posiadanego przez Ubezpieczonego pojazdu.

W przypadku pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu lub zabezpieczeniem kredytu bankowego zasady ochrony utraty zniżek odnoszą się do użytkownika pojazdu będącego jednocześnie Ubezpieczającym.

Jeżeli chcemy dokupić opcję ochrony zniżek, pamiętajmy, że każda umowa może różnić się zakresem ochrony. Nie zawsze też będziemy mogli skorzystać z oferty.

W niektórych zakładach ubezpieczeń możemy utrzymać dotychczasowy poziom zniżek, jeśli naprawa spowodowanej przez nas szkody nie przekroczy kosztów 2000 zł.

 

Ad. 4 Dla kogo ochrona od utraty zniżek (OUZ)?

Jesteś posiadaczem jednego pojazdu wówczas skorzystanie z opcji OUZ może okazać się korzystniejsze przy kontynuacji polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym w przypadku jednej szkody w okresie ubezpieczenia.

Nad wykupieniem gwarancji OUZ szczególnie powinni zastanowić się  współwłaściciele pojazdów, zwłaszcza jeśli pierwszy kierowca posiada maksymalne zniżki, a drugim jest młoda, niedoświadczona za kierownicą osoba.

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne możliwości wykupienia ochrony utraty zniżek (OUZ). Często z takiej opcji mogą skorzystać tylko bezszkodowi kierowcy.

Długość wymaganego okresu bezszkodowej jest różna, w niektórych zakładach ubezpieczeń wystarczający jest rok bezkolizyjnej jazdy, u innych ten okres może być jednak dłuższy

Towarzystwa wprowadzają również limit wiekowy – w niektórych ochrona zniżek dostępna jest dla klientów w wieku powyżej 25 lat, którzy mogą pochwalić się co najmniej 3 letnim okresem bezszkodowej jazdy.

 

Ad. 5 Ile kosztuje ochrona zniżek OC i AC (OUZ OC/OUZAC)?

Opcja ochrony utraty zniżek OC i AC jest produktem dodatkowym i każde towarzystwo może proponować inny zakres ochrony, z inną składką. Zazwyczaj koszt takiego ubezpieczenia  nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł daje wartość, to mam do Ciebie prośbę. Udostępnij informację o nim w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn). Dzięki Tobie dotrze do jeszcze większej liczby osób zainteresowanych tematem.

Jeżeli interesują Cię tematy dotyczące leasingu, wynajmu długoterminowego, ubezpieczeń zapraszam na bloga: http://blog.acbiznes.pl

 

TAGI: OUZ OC , OUZ AC , SKŁADKA ZA OUZ ,  ILE KOSZTUJE OUZ , DLA KOGO OUZ , SZKODA , UFG , OCHRONA ZNIŻEK ,

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: PIXABAY

 

>

0 Komentarze

Najnowsze