Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Czy ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

W większości firm ubezpieczeniowych panele fotowoltaiczne możemy ubezpieczyć przy jednoczesnym ubezpieczeniu domu (np. PZU, Compensa, Ergo Hestia, Warta, Generali, Link 4).

Instalacja zainstalowana na domu (dachu/ścianach domu) ubezpieczana jest jako element zewnętrzny (stały element, urządzenie techniczne), której wartość dodawana jest do ogólnej sumy ubezpieczenia nieruchomości.

Natomiast w przypadku gdy instalacja fotowoltaiczna znajduje się na posesji wówczas ubezpieczana jest jako budowla (obiekt budowlany/urządzenie techniczne). W takim przypadku całą instalację traktujemy podobnie jak garaż wolnostojący, budynki gospodarcze, gdzie suma ubezpieczenia ustalana jest wspólnie dla wszystkich obiektów.

Na rynku mamy możliwość ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych również jako samodzielny produkt (np. w Wiener).

Czy ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, jak również mogą zostać skradzione czy ulec dewastacji.

Poniżej wymieniam potencjalne zagrożenia dla paneli fotowoltaicznych:

  • ogień, dym, sadze, uderzenie pioruna, przepięcia,
  • gradobicie,
  • śnieg i lód,
  • powódź,
  • huk ponaddźwiękowy,
  • wandalizm,
  • stłuczenie (ryzyko to należy dodatkowo dokupić jako ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia. Często w przypadku ubezpieczenia na zasadach allrisk mamy wyłączenia dotyczące ubezpieczenia przedmiotów od stłuczenia które znajdują się na zewnątrz mieszkania, domu lub budynku.
  • kradzież z włamaniem - ten zakres ochrony w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jest obwarowany dodatkowymi zabezpieczeniami. Np. PZU odpowiada za ryzyko kradzieży z włamaniem w przypadku gdy instalacja usytuowana jest w miejscu ubezpieczenia, które jest trwale ogrodzone i zamykane na klucz oraz wyposażone w system stałego monitoringu instalacji fotowoltaicznej z powiado¬mieniem agencji ochrony mienia lub wyposażone w system 24 godzinnego dozoru miejsca ubezpieczenia.
  • działania osób trzecich – czyli sytuacje w których to my sami, nasze dzieci lub zwierzęta domowe mogą nieumyślnie uszkodzić elementy instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę na dodanie do polisy OC w życiu prywatnym, które przyda nam się w takich sytuacjach.

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Składka za okres 12 miesięcy jest uzależniona od zakresu ochrony jak również od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dla podstawowego zakresu ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych koszt średnio waha się od 0,1% do 0,3% wartości instalacji fotowoltaicznej. Przyjmując wartość instalacji na około 40000 zł średnia stawka to około 40 zł – 120 zł.

Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne najczęściej możemy ubezpieczyć przy jednoczesnym ubezpieczeniu domu. Także przy szacowaniu kosztu ubezpieczenia uwzględnijmy wartość domu wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Wysokość składki ustalana jest na podstawie taryfy stawek obowiązującej w dniu zawarcia polisy lub w szczególnych wypadkach, na podstawie indywidualnej oceny ryzyka, z uwzględnieniem długości okresu ubezpieczenia, zakresu ubezpieczenia, wysokości sumy ubezpieczenia, dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia oraz trybu płatności składki.Jeżeli uważasz, że ten artykuł daje wartość, to mam do Ciebie prośbę. Udostępnij informację o nim
w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn). Dzięki Tobie dotrę do jeszcze większej liczby osób zainteresowanych tematem.
Jeżeli interesują Cię tematy dotyczące leasingu, wynajmu długoterminowego, ubezpieczeń zapraszam na mojego bloga: http://blog.acbiznes.pl

TAGI: UBEZPIECZENIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ , FOTOWOLTAIKA , ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH , STŁUCZENIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH , SKŁADKA ZA PANELE FOTOWOLTAICZNE , FOTOWOLTAIKA NA DACHU , FOTOWOLTAIKA NA BUDYNKU , FOTOWOLTAIKA NA DZIAŁCE , PANELE NA DACHU , PANELE NA BUDYNKU , PANELE NA DZIAŁCE , UBEZPIECZENIE FOTOWOLTAIKI, STŁUCZENIE PANELI , STŁUCZENIE FOTOWOLTAIKI ,

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: PIXABAY