W zależności od firmy leasingowej w której skorzystamy z leasingu samochodu mamy różne opcje płatności za ubezpieczenie komunikacyjne. 

Ubezpieczenie komunikacyjne możemy wybrać u swojego agenta ubezpieczeniowego lub możemy skorzystać z oferty zaproponowanej przez firmę leasingową. 

Poniżej przedstawiam różne warianty płatności składki za ubezpieczenie komunikacyjne (OC, AC, NNW). 

  • Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne oferowane przez firmę leasingową dodana do raty netto leasingu rozłożona na cały okres finansowania. 
Przykład: Mamy składkę za ubezpieczenie roczne komunikacyjne 3600 zł i ratę leasingu netto 1200  zł na 36 miesięcy, wówczas rata leasingu zostanie podniesiona 0 100 zł (3600 : 36)  
w związku z rozłożeniem ubezpieczenia na cały okres leasingu. Przy czym należy pamiętać, iż
w kolejnym roku ponownie musimy wykupić polisę ubezpieczeniową.
  • Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne oferowane przez firmę leasingową dodana do raty netto rozłożona na 12 miesięcy.
Przykład: Mamy składkę za ubezpieczenie roczne komunikacyjne 3600 zł i ratę leasingu netto 1200  zł na 36 miesięcy wówczas rata leasingu zostanie podniesiona 0 300 zł (3600 : 12) przez okres 12 miesięcy.
  • Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne oferowane przez firmę leasingową płatna jednorazowo.
Przykład: Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne wynosi 3600 zł, leasingodawca wystawia nam polecenie zapłaty lub fakturę VAT zw. na kwotę 3600 zł.
Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne oferowane przez firmę leasingową płatna
w 12 ratach.
Przykład: Składka za ubezpieczenie komunikacyjne wynosi 3600 zł, rozkładana na 12 miesięcy, nie jest doliczana do rat leasingu tylko leasingodawca co miesiąc wystawia fakturę VAT zw na kwotę 300 zł, natomiast za usługę rozłożenia na raty dolicza określony procent składki który jest ujęty na fakturze VAT 23% np. 3600 x 10% = 360 + 23% VAT = 442,80 zł brutto. 
  • Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne oferowane przez firmę leasingową płatna
w ratach.
Przykład: Składka za ubezpieczenie komunikacyjne płatne jednorazowo wynosi 3600 zł, za rozłożenie na 2 lub 4 raty automatycznie jej koszt wzrasta o około 8% do 15% w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Płatność jest na podstawie polecenia do zapłaty widocznego na polisie, nie ma oddzielnych faktur za polisę i za usługę rozłożenia na raty.
  • Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne proponowane przez klienta (tzw. obce).
Przykład: W przypadku gdy skorzystamy z ubezpieczenia u swojego agenta, wówczas leasing doliczy nam określoną opłatę manipulacyjną za obsługę ubezpieczenia obcego która będzie ujęta na fakturze VAT 23%. Koszt w zależności od firmy leasingowej może być w granicach od 99 zł do 299 zł netto. Chociaż są firmy które nie doliczają dodatkowej opłaty za ubezpieczenie obce.
W tym przypadku dobrze jest zapytać leasingodawcę jaka kwota jest doliczana za ubezpieczenie obce. Bywa że takie ubezpieczenie należy zapłacić jednorazowo, niektóre firmy leasingowe dopuszczają możliwość rozłożenia ubezpieczenia obcego na raty.
  • Składka za roczne ubezpieczenie komunikacyjne proponowane przez klienta (tzw. obce) finansowane przez firmę leasingową w ratach (2, 4, 6, 12).
Przykład: Zakupiliśmy polisę u swojego agenta ubezpieczeniowego jednak leasing wymaga płatności jednorazowej, ewentualnie proponuje sfinansowanie składki w ratach. W takim przypadku
w zależności od ilości rat (2, 4, 6, 12) jest pobierana dodatkowa opłata za sfinansowanie składki na raty, koszt może wahać się od 12% do 15% wartości składki. Cały koszt za sfinansowanie składki jest dla klienta ujęty na fakturze VAT 23%. Natomiast polisa jest rozliczana proporcjonalnie w zależności od ilości rat, np. składka 3600  zł rozłożona na 4 raty wynosi 900 zł. Rozliczenie składki na podstawie faktury VAT zw.
  • Składka za ubezpieczenie komunikacyjne wieloletnie oferowane przez firmę leasingową.
Przykład: Zdecydowaliśmy się na zakup polisy wieloletniej, czyli na cały okres finansowania. Przy czym tu należy zaznaczyć, że najczęściej taka forma ubezpieczenia jest proponowana do aut nowych, ewentualnie wiek auta wraz z okresem finansowania maksymalnie do 5 roku użytkowania auta (czyli mając auto 2 letnie maksymalny okres polisy wieloletniej to 3 lata).
W takim przypadku firmy leasingowe najczęściej doliczają składkę do rat leasingu netto. Mając składkę za ubezpieczenie trzyletnie 14400, przy racie leasingu 1200 zł netto, dodatkowo
z ubezpieczeniem rata wyniesie 1600 zł netto.

Firmy leasingowe proponują wiele możliwości płatności składki za ubezpieczenie komunikacyjne, jednak każda ma różne warianty wyboru. Dlatego ważne jest to aby wybierając firmę leasingową wiedzieć w jaki sposób chcemy zapłacić składkę ubezpieczeniową, ponieważ może się okazać, że dany leasingodawca nie daje możliwości z której chcemy skorzystać.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł daje wartość, to mam do Ciebie prośbę. Udostępnij informację o nim
w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn). Dzięki Tobie dotrę do jeszcze większej liczby osób zainteresowanych tematem.

TAGI: UBEZPIECZENIE W LEASINGU , SKŁADKA ZA UBEZPIECZENIE W LEASINGU , PŁATNOŚĆ ZA UBEZPIECZENIE W LEASINGU , DODATKOWA OPŁATA ZA UBEZPIECZENIE , UBEZPIECZENIE WIELOLETNIE W LEASINGU , ROZLICZENIE UBEZPIECZENIA , UBEZPIECZENIE A LEASING , FAKTURA ZA UBEZPIECZENIE , DODATKOWA OPŁATA ZA UBEZPIECZENIE OBCE

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: FREEIMAGES